NukeBoards - Kreatywność przede wszystkim
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  DownloadDownload
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Minty
23-06-2006, 12:36
Burze
Autor Wiadomość
morty 
Młodszy chorąży


Posty: 236

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 14:15   

Pisząc płasko brzuchem nie miałem na myśli że dokładnie leżenia na brzuchu :)
Obniżenie wysokości daje wiele, bo się jest niższym.
_________________
http://gmapsapi.com - Poznaj Google Maps API
 
 
     
Minty 
Stwórczyni
omc dr fizyki


Pojedynki: być może
Posty: 3446

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 14:34   

Pewnie, że się udało zrobić piorun kulisty w labie. Jak już pisałam - widziałam to :P Filmik jest na 100% na stronie NewScientist.com (polecam!), prawdopodobnie też na jakichś innych.

Tak przy okazji... "Nieprawdą jest natomiast pogląd, że metale lub wysoko położone punkty ściągają pioruny." - cytat ze strony o piorunach :P
 
     
morty 
Młodszy chorąży


Posty: 236

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 14:49   

RomanX napisał/a:
Tak przy okazji... Nieprawdą jest natomiast pogląd, że metale lub wysoko położone punkty ściągają pioruny. - cytat ze strony o piorunach :P

Ale bzdura ;p
_________________
http://gmapsapi.com - Poznaj Google Maps API
 
 
     
copperdragon 
Bohater
Popieram Ice Cold Revolucion


Pojedynki: tak
Posty: 625

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 15:09   

morty napisał/a:
RomanX napisał/a:
Tak przy okazji... Nieprawdą jest natomiast pogląd, że metale lub wysoko położone punkty ściągają pioruny. - cytat ze strony o piorunach :P

Ale bzdura ;p

Kto wie, kto wie. W zeszłym roku naukowcy stwierdzili, że tłuszcz nie jest taki szkodliwy, jak powszechnie uważano. :P A to, że wysoko połozone punkty przyciągają piorun, też może być tylko takim nieprawdziwym stereotypem... Aczkolwiek nie stwierdzam na 100%, że to, co napisał Roman, jest prawdą. :P
...Zresztą zapomniałem wspomnieć, że o tym tłuszczu mówili amerykańscy naukowcy. :)
 
 
     
Sebol 
Bohater


Posty: 249

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 15:17   

Ja sie burzy nie boje :P Kiedys specjalnie na wsi wylazłem obłożony metalowymi narzędziami i polazłem pod drzewo :P Nawet machałem nimi i nic sie nie stało.
 
     
msg 
Pupogłowy
~~~~~~~~~~~


Posty: 1411

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 15:52   

A szkoda (joke) :D .
Kupcie pożądny magnes i umieście na jakimś wysokim miejscu, lub na polance. Super rzeczy się dzieją.
Jeszcze nie próbowałem robić p. kulistego w mikrofali, bo pewno miałbym takiego pecha, że microwave przestałby na stałe działać (w końcu Panasonic).
_________________
:razzugly:
 
     
Minty 
Stwórczyni
omc dr fizyki


Pojedynki: być może
Posty: 3446

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 16:46   

morty: Jak się głębiej zastanowić, to sam piszesz bzdury i ja z początku też. Wgłębiłam się niedawno w temat dzięki kilku autorytatywnym źródłom:
Rzeczywiście metale lub wysokie obiekty nie mają nic do przyciągania. Przede wszystkim pioruny nie są przez nic przyciągane - lecą po linii najmniejszego oporu i tyle. Bliżej jest zwykle do wyższych obiektów, dlatego są częściej trafiane. Jednak obiekty mające ładunek elektryczny - jak drzewa i budynki, czy naładowane wieże - same strzelają piorunami w górę. Zdarza się też, że od chmury w ogóle nie wychodzi iskra!
Piorun może strzelać od ziemi w chmurę, odwrotnie lub naraz od obu źródeł ładunku, a gdy oba strumienie się zetkną (będą przechodzić przez ten sam kanał najmniejszego oporu) następuje ich połączenie i "trafienie" obu celów (w tym punktu, z którego emitowana była wiązka) większym ładunkiem. Piorun może też strzelać między chmurami, ale wtedy nikogo nie może trafić, więc można to pominąć :P
Ludzie mają to do siebie, że mając większy kontakt z podłożem (np. leżąc jest to całe ciało, zamiast 2 nóg) są lepszym kanałem przepływowym dla prądu.

Większość informacji pobrałam z angielskiej Wikipedii, więc to nie są bzdury :P
 
     
copperdragon 
Bohater
Popieram Ice Cold Revolucion


Pojedynki: tak
Posty: 625

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 17:29   

No nie wiem... bądź co bądź Wikipedię może redagować każdy, więc jakaś bzdura może się znaleźć... :P
Dobra, żartuję. Szczerze mowiąc to, co Roman napisał, może być nawet prawdopodobne, a skoro z takiego źródła wiedzy to jest, to tym bardziej jest prawdopodobne.
A po tym, co napisał Sebol, jest to niemal pewne. :D

Swoją drogą Sebol, czemu narażałeś się na takie niebezpieczeństwo? Czyżby cię wcześniej piorun poraził tak, że usunęło ci piątą klepkę? No dobra, z klepką to żart, ale to wydaje mi się, lekko mówiąc, nierozsądne.
 
 
     
morty 
Młodszy chorąży


Posty: 236

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 17:42   

RomanX napisał/a:
morty: Jak się głębiej zastanowić, to sam piszesz bzdury (..) Większość informacji pobrałem z angielskiej Wikipedii, więc to nie są bzdury :P

Polecam do lektury http://en.wikipedia.org/wiki/Lightning_safety :)

A o tym leżeniu brzuchem - nie chodziło mi o leżenie w sensie dosłownym (bo niby czemu nie na plecach) - tylko zejść możliwie jak najniżej się da w dowolny sposób.
_________________
http://gmapsapi.com - Poznaj Google Maps API
 
 
     
Jaworz 
Plutonowy


Posty: 81

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 17:51   

Ja bardzo kocham burze, zawsze oglądam błyskawice z zaciekawieniem. Ale raz to się aż bałem. Dwa lata temu byłem na wakacjach w górach w środku lasu, jak piorun grzmotnął to aż człowiekiem częsło.
 
     
Tasmpol 
Bohater
young god


Posty: 955

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 17:58   

RX - ja widziałem w jakimś programie jak zrobili piorun kulisty. Ciekawe to było, ale na pewno nie robili tego w mikrofalówce :P
Sebol - historia laureata Nagrody Darwia - w skrócie pewien ateista podczas burzy bodaj na wodzie ustał na dziobie łodzi, rozłożył ręce (jak w Titanicu :P ) i powiedział "Boże! Objaw swoją potęge!". Po chwili dostał piorunem :)
A swoją drogą, piorun składa się z dwóch faz, pierwsza to mała iskierka z chmury do ziemi, a druga, ta właściwa którą widzimy to z ziemi do chmury. Na podstawie tego możemy powiedzieć, że jedna ze scen w Matriksie III (w której Neo walczy ze Smithem w powietrzu) jest niepoprawnie zrobiona, bo tam piorun "buduje się" z góry na dół, nie odwrotnie jak jest w świecie.
A co do tego piorunującego chłodzenia... nie widze w tym sensu, przecież iskra to rozgrzane powietrze, po kilku takich mini wyładowaniach powietrze się nagrzeje :P
_________________
the preacher man says its the end of time
 
     
msg 
Pupogłowy
~~~~~~~~~~~


Posty: 1411

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 18:12   

Taa, to bez sensu.
O tym "działaniu" pioruna też słyszałem. Najpierw do ziemi leci coś w rodzaju "przewodnika wycieczki", potem "wycieczka". Podobno niebezpieczeństwo burzy zależy od koloru piorunów. Gdzieś czytałem, że fioletowe i żółte pioruny są najbardziej niebezpieczne, te czysto białe - mniej :cool:.
_________________
:razzugly:
 
     
Minty 
Stwórczyni
omc dr fizyki


Pojedynki: być może
Posty: 3446

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 18:15   

morty: Wobec tego precyzuj wypowiedź - bo tam pisze dokładnie to, co napisałam wcześniej... + fakt, że trzeba uważać na wodę - jednak.

Tasmpol:
Cytat:
Prawnik i dwóch jego kolegów wędkowało na jeziorze Caddo w Teksasie, gdy nagle nadciągnęła burza z piorunami. Większość łodzi natychmiast opuściło jezioro, ale prawnik z przyjaciółmi tego nie uczynił. Stojąc w rufie swojej aluminiowej łódki rozłożył ramiona (jak ukrzyżowany Chrystus) i wykrzyknął No dalej Boże, wal śmiało! Co też Bóg uczynił! Pozostali pasażerowie łódki odnieśli nieznaczne obrażenia - uderzenie pioruna nieznacznie poparzyło ich twarze.

Ciekawy zbieg okoliczności, nie ma co :)

Poza tym pioruny mogą budować się z góry na dół, z dołu do góry i (zazwyczaj) z obu stron naraz.

Co do chłodzenia: Też nie wiem dokładnie jak to działa, ale zdaje się, że prądy są na tyle małe, aby nie rozgrzewały powietrza i na tyle silne, aby wywoływały fluktuacje ciśnień :) Gdyby to było proste, to nie byłaby to nowa technologia.

Co do bezpieczeństwa na podstawie koloru: głupie :P Nawet, gdyby się różniły mocą kilka razy, to nadal mogą zabić - tak samo jak suszarka bez zabezpieczenia, gdy wpadnie do wanny... Kolor zapewne jest powodowany zawartością powietrza, przez jakie piorun przechodzi, zdaje się, że wpływa na moc w nikłym zakresie.
 
     
Tasmpol 
Bohater
young god


Posty: 955

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 18:44   

A ja myśle, że w pewien sposób wpływa... pomyśl, mocniejszy piorun = większa temperatura, może gaz ma różny kolor pod różną temperaturą? Ale tak czy siak "Nawet, gdyby się różniły mocą kilka razy, to nadal mogą zabić" :P
_________________
the preacher man says its the end of time
 
     
copperdragon 
Bohater
Popieram Ice Cold Revolucion


Pojedynki: tak
Posty: 625

Prestiż
Wysłany: 23-06-2006, 20:21   

No cóż, chyba wiem, o co Romanowi chodzi z tą bezsensownością, że niebezpieczeństwo zależy od koloru piorunów. Bądź co bądź piorun może co najwyżej zabić, a niezależnie od mocyi tak prawdopodobnie zabije. ;)

I szczerze mówiąc wolę już te "groźniejsze" pioruny: dlatego, że ładniej wyglądają (a jak i tak zabiją, i tak, to już lepiej, zeby było ładniej ;) ),

Chociaż z drugiej strony... piorun człowieka może co najwyżej zabić, ale co z urządzeniami elektrycznymi? Skoro niektóre niszczą się tylko cześciowo przy białych (a chyba takowe są), to chyba dla tych niektórych te ładniejsze pioruny są groźniejsze. To chyba też należy brać pod uwagę.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

PSK Cytaty Klikibaza - kopia wszystkich klików Klikipedia - encyklopedia o tworzeniu gier Discord KlikCzat Zaproszenie
Daj piniondza Wielkie Muzeum Klikowe

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group