NukeBoards - Kreatywność przede wszystkim
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  DownloadDownload
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
[Ślimaczek] Podsumowanie roku 2005
Autor Wiadomość
pepe9donkey 
Bohater
Strup Parzyłapa


Posty: 216

Prestiż
Wysłany: 22-12-2005, 00:20   [Ślimaczek] Podsumowanie roku 2005

Witam!!!
Proszę Was dzisiaj o wypowiedzenie się na temat roku 2005 na Polskiej Scenie Klikowej. Czy był to rok udany, czy nie? Czy wydarzyło się w nim coś wyjątkowego dla PSK, czy raczej należałoby w ogóle o nim zapomnieć? O czym pamiętać i czego wystrzegać się w przyszłym roku?

Proszę o jakieś komentarze. Temat ten ma za zadanie również pomóc w redagowaniu "Ślimaczka" - ciekawe wypowiedzi ukażą się w artykule podsumowującym rok. Z góry dziękuję za współpracę.
_________________
\,,/, (o_O) ,\,,/
 
 
     
Slawo 
Legenda


Pojedynki: nie
Posty: 706

Prestiż
Wysłany: 22-12-2005, 00:55   

Z mojego podwórka:

był to rok dużej aktywności - największej z lat 2003-2005. Dlaczego ?
Styczeń - dwie gry słowne, Marzec czy coś koło tego, CGA i
Mega Kolekcja Gier Amatorskich z Mega Listy Przebojów Klikowych się pzreobraziła by .... w listopadzie zniknąć dzięki nieporozumieniu ze sprzedażą części konta niejakiemu koledze klikowcowi :D
Maj - otwarcie zcom
Czerwiec - otwarcie online, grudzień 2005-ponad 800 zarejestroiwanych userów i z 20 chyba grających regularnie ?
_________________
http://pograjmy.webd.pl - gry z rankingami graczy i turniejami - miejsce również na Twoje gry klikowe

Ponad 150 gier wydanych
Od 2003 w klikach
Od 2001 w hiscoresach na www

http://pograjmy.webd.pl/typer/ (typuj wyniki Mundialu)
Czytam: http://kontrowersje.net
 
     
konto usunięte
Dezerter

Posty: 124

Prestiż
Wysłany: 22-12-2005, 01:59   

Jeśli chodzi o Bedziu Team, w 2005 zaczęto budowę Brother Bear Forever ! Która ma być ostatnią z serii a zarazem najlepszą grą ze wszystkich części...
Prawdopodobnie wyjdzie jeszcze w tym roku na gwiazdkę...
Lecz jeśli coś się wydłuży to zobaczymy ją dopiero po Sylwestrze... Już w nowym roku...

Jeśli chodzi o moją osobę, Otworzyłem moją zaciszną i spokojną stronę domową "Bedziu's Homepage Site"... Obecnie podczas przerw między pracą nad aktualnym projektem BBF, tworzę grafiki kreskówkowe XXX ;) :P
I oczywiście zajmuję się swą stroną , i teraz nie tylko ja, ale i reszta mojego teamu... ;)

Acha, zostało wydane jeszcze Brother Bear Christmas Gifts na Online Sława...
Taka gra okolicznościówka, na święta... :)

Tyle jeśli chodzi o Bedziu Team i moją osobę...
 
     
NeTRaY
Plutonowy


Posty: 91

Prestiż
Wysłany: 22-12-2005, 03:02   

Jezeli chodzi o mnie i netray.pl to:
:arrow: W tym roku netray.pl zarobilo kilkakrotnie wiecej niz w roku poprzednim :) , ale ciagle malo :(

:arrow: Wtopa finansowa z zcom :) mialo cos z tego wyjsc - nie wyszlo (w wiekszosci z mojej winy, troche z powodu braku ciekawych gier)

:arrow: System moho dla C++ i delphi jest skonczony i dziala, trwaja prace nad implementacja w Javie i Flashu.

:arrow: Przez rok istnienia mojego cmsa nikt sie na niego nie wlamal :) . Co swiadczy o dobrych zabezpieczeniach :) lub malej liczby zainteresowanych wlamaniem :P

:arrow: Zmniejszenie liczby niedotrzymanych slow :P

:arrow: Nauczenie sie openGL :P

:arrow: Odejsce ze sceny :)

:arrow: Zremisowany pojedynek.

:arrow: Rozpoczecie projektu zycia poprzedzone sporymi inwestycjami :)



Patrzac za to na scene klikowa to:

:arrow: Oddanie EF (wedle zyczen klikowcow) w rece ludu, zaowocowalo tym, co dokladnie mowilem i wiedzialem, ze sie stanie - upadkiem i przejsciem do historii, moge zarazem z satysfakcja jak i znacznie wiekszym zalem powiedziec: "a nie mowilem!!!!??"

:arrow: Odejscie ze sceny kilku znaczacych osob (tak by zamiast pieprzyc na forach cos robic), choc niektorzy powracaja by pokazywac swoje dziela - czolem BROO

:arrow: Ekspansja drewicz games okazuje sie totalna porazka

:arrow: Wracajacy CP nadal pozostaje wylegarnia mlodych talentow :) , a forum zalane jest nieskonczona iloscia spamu i nic nie wartych informacji

:arrow: Znany ze swojego niezwykle osobliwego i wrecz ekscentrycznego zachowania Slawo uruchamia i dzielnie podtrzymuje przy zyciu Online, jednakze liczba grajacych osob jest ciagle za mala, bo okolo 2,42% ze wszystkich zarejestrowanych.

:arrow: Ujawnienie sie kilku wielkich talentow: np. pepe9donkey

:arrow: Niektorzy nadal pozostaja soba: pozdro Bedziu

:arrow: Wszechobecne Mariany zostaja wypedzone przez wszedobylskie miski :P

:arrow: Powrot Buziol-Games, ktory chyba zlapal zadyszke, albo... (w co bardziej wierze) szykuje jakas niespodzianke

:arrow: Twory typu GameVision czy FTG okazuja sie mega porazka, totalna klapa i STG kiedys wroci :)

:arrow: Liczba for klikowych w Polsce wzrosla kilkakrotnie

:arrow: Polacy przystapili do oblezenia daily-clicka i szybko sie wycofali

:arrow: a Forbidden World, Magic Bobble i Wygnanca Piekiel nadal nie ma :lol:

To wszystko co chcialem dodac :P
 
     
Slawo 
Legenda


Pojedynki: nie
Posty: 706

Prestiż
Wysłany: 22-12-2005, 10:17   

No to jeszcze niech się tu wypowie BROO i pepe9donkey będziesz miał wszystko co potrzebowałeś, bo już praktycznie masz z wypowiedzi NeTRaY'a, który ujął chyba wszystko co warto ująć za ten rok, lecz zapomniał chyba rozszerzyć wątek fuzji i Click Factory a to zasługuje na kilka zdań przynajmniej jako nauczka z historii (przeca Polacy święta narodowe obchodzą zapalając znicze przy grobach i pomnikach a nie tańcząc jak jamerykanie :D ).
_________________
http://pograjmy.webd.pl - gry z rankingami graczy i turniejami - miejsce również na Twoje gry klikowe

Ponad 150 gier wydanych
Od 2003 w klikach
Od 2001 w hiscoresach na www

http://pograjmy.webd.pl/typer/ (typuj wyniki Mundialu)
Czytam: http://kontrowersje.net
 
     
NeTRaY
Plutonowy


Posty: 91

Prestiż
Wysłany: 22-12-2005, 10:37   

Hehe, nie zapomnialem, tylko nie wiedzialem co napisac - nie bylem za bardzo obecny w tym czasie wiec nie bylem w stanie nawet subiektywnie tego ocenic hehe
 
     
Tasmpol 
Bohater
young god


Posty: 955

Prestiż
Wysłany: 22-12-2005, 10:56   

Ja:
Eeee... nic? Taa, zrobiłem taki no portal klikowy, ale o nim wolę zapomnieć... Gier nie wydałem sensownych żadnych. Nauczyłem się techniki pixelart, więc przynajmiej nie używam grafik z bibliotek. Ale, to wciąż niski poziom. Nauczyłem się Object Pascala, PHP, szczątki GML... Ogólnie - słaby rok dla mnie. Najgorzej to te gry...
Scena:
IMHO ten rok był, no, taki sobie. Z jednej strony wyszło świetnie, z drugiej - szkoda gadać. Do największego błędu tego roku zaliczamy, oczywiście, fuzje CP i EF. Może i było na początku dobrze, ale coś się czuło, że jest nie tak. No, i stało się - po tym EF znikneło z powierzchni Click City, a CP stoczyło się na dno... Ale było też dobrze - ostatnie Efactory nie było złe, ale to już były resztki... Sławo dał nowe serwisy, które nie były wszechobecnymi "portalami o klikach" i z reguły robiły dużo dobrego. No, ale cóż - pieniądze, a raczej ich brak zdecydował o dalszym żywocie tych serwisów. Dzielnie trzyma się wciąż Ozcom, jednak niewiele osób w to gra - może to przez ten port 80? W każdym bądź razie, zobaczymy. CGA nie okazało się lepsze - uczyło tylko kopiować zdarzenia. CP na początku było ok, ale już potem...
Arsenał nowych gier nie imponuje - nie pamiętam, by w tym roku wyszła jakaś gra, która zasługuje na miano kultowej. Za to pojawiły się setki ambitnych projektów... Jednak i one kończą żywot pod pretekstem formatu dysku lub długiego czasu tworzenia gry. Chyba najwięcej powstało minigierek - platformówek. Tutaj jesteśmy na minusie.
Powstało forum Nukeboards, które jest ostatnią ostoją dawnych klikowców. Ale, to już tylko same resztki z obiadu. Wszystko wskazuje na upadek całej społeczności, co, według mnie, wyjdzie wszystkim (prawie) na dobrze - zamiast siedzieć na forach będziemy gry robić. Gorzej z nowymi, ale i samemu idzie się nauczyć.
Co polecam na nowy rok? Przede wszystkim - dać sobie spokój z forami. Chyba każdy już wie, że te fora tylko czas zabierają - racja, bo w tym roku mieliśmy mniej gier niż ilości tematów na forach podzielone przez sto. Przestać tworzyć portale i fora o klikach, nie mając pojęcia o zarządzaniu stroną i w ogóle o tworzeniu gier. Zająć się tworzeniem samych gier, ew. na forach szukać pomocy. I reklamować swije gry na forach. Cóż, może sytuacja się poprawi po wyjściu MMF2...
Najważniejsze eventy roku 2005 (podaję tylko w przybliżeniu miesiące, bo nie pamiętam dokłądnych dat):
-Listopad 2004 - Powstanie EF IV.
-Grudzień-Styczeń 2004-05 - Powstanie forum CP.
-Gdzieś w wiosnę? - Powstanie CGA i Zagrajmy.com.
-Chyba początek lata - Powstanie Online.zagrajmy.com.
-Gdzieś w lecie - Daje sobie spokój z prowadzeniem portalów klikowych.
-Wrzesień - Powstanie Click Factory (CP + EF).
-Październik - Upadek CF, powstanie chwilowego CP i EF.
-Kilka dni potem - Zniknięcie ostatniego EF, zniknięcie CP i powstanie NB.
-Listopad - Nowe CP.
-Chwila obecna - CP staje się forum niemalże nie moderowanym, NB ledwo żyje, ale żyje, wszyscy planują odejść - normalnie 7 niebo. :D
Co będzie dalej? Czas pokaże... Oby Bóg sprawił, by w roku 2006 władcy tej społeczności, jak i sama społeczność nie powtażali błędów z poprzedniego roku i bardziej zwrócili uwagę na samych siebie, a nie na fora.
_________________
the preacher man says its the end of time
 
     
Natie 
Bohaterka

Pojedynki: nie
Posty: 380

Prestiż
Wysłany: 22-12-2005, 11:46   

No to jeśli chodzi o mnie - cały czas rozwijam swoje umiejętności, graficzne też, chcę odejść jako tako ze sceny lecz jakoś jeszcze nie moge, może nie w tym roku, ohydnym 2005 roku.
A jeśli o scene to ohydny był to rok, ale wiele nauczył i dużo się rozwinęło wszelakich serwisów, for itp. itd. Rozpoczęła się ( no w sumie niedawno ) moda na strony domowe,, moda na tworzenia własnych for klikowych, i tak dalej. Ten rok nie był obfity w gry jak byśmy chcieli albo moze inaczej - był obfity tylko nie w takie gry jakie byśmy chcieli. Początek był świetny, wyszło apre bardzo dobrych gierek, głównie na Zagrajmy.com, później na zagrajmy.online.com. Im dalej jednak tym gorzej. A w czym problem jeśli chodzi o tworzenie gier? Grafika. Otóż za tworzenie gier biorą się też tacy co nie umieją choćby estetycznie rysować. "Nie każdy ma talent graficzny" - no właśnie. To tak samo jakby nowy ratownik powiedział do nauczyciela "nie każdy umie pływać". Ale twórców mniej lub bardziej dobrych gier przybywa. Może to i dobrze może i źle. Ale wciąż [nie licząc paru osób, i nie zawaham się powiedzieć że chodzi np. o Broo czy pepe9donkey-a ] odbiegamy od standardów światowych. Zagraniczni klikowcy potrafią sobie znaleźć grafika lub sami zabrali się za tworzenie gier bo wiedzieli że będą potrafili narysować człowieka żeby nie raził pikselami i nie był pokraczny, bo wiedzieli że tworząc gry trzeba pamiętać żeby do menu nie wpychać przycisków windowsowskich, nie wkładać avi czy używać wavów jako muzyki. Miejmy nadzieję że rok 2006 będzie sprzyjający. Że spojrzymy inaczej na tworzone przez nas gry, porzucimy roczne wielkie projekty i zaczniemy robić gry na jakie nas stać.
Aha i czy mi się wydaje czy w roku 2005 średnia wieku klikowców niebezpiecznie zmalała?
Co do EF+CP=CF to jedną z przyczyn upadku był Bedziu. Bedziu pewnie sie teraz będzie upierał ale to on wrabiał Pow-a, przywracał baze i tak dalej. To nie było złe posunięcie, źle obsadzone a może i za gęsto były stołki. A poza tym zamiast zrobić duzy serwis... zrobiliśmy duże forum, gdzie powstało jeszcze większe bagno, jeszcze wiecej spamu.
A może teraz ocena ?
Silnik : 7/10 - klikowcy dużo rzeczy sięnauczyli, np. używać pluginów.
Grafika : 4/10 - jest pare osób które naprawde umieją rysować lub po prostu się przykładają, ale dużo jesttakich co wolą zrzynać z bibliotek, mieszać style ( grrr to jest porażka, piłka z bibliotek, niegradientowe tło i ręcznie narysowany pokraczny ludzik )
Serwisy : 8/10 - jakość niektórych serwisów a raczej straszących pustkami for była przerażajaca ale średnią podnoszą : CGA, ZCOM, oraz OZCOM
Wydane gry : 5/10 - 50% udanych i 50% nieudanych.
Ogółem: 6/10
 
     
BROO 
Pupogłowy
Wizard x-)


Pojedynki: nie
Posty: 502

Prestiż
Wysłany: 22-12-2005, 12:58   

Nienawidzę lania wody w takich tematach więc krótki raporcik będący dopełnieniem wpisu NeTRaYa:

1. W każdym roku rodziły się małe stronki i fora po czym ginęły (nic nowego w 2005).
2. Większość przeciętnych i lepszych klikowców nie potrafi zrobić dłuższej gry niż minigierki. Dobrze wróżę OZCom jeśli chodzi o dostawę gierek. Reszta robi kolosy, których nawet ściągać się nie chce.
3. W tym roku było dużo więcej konfliktów osób liczących się na scenie niż w poprzednich.
4. NB przejęło spuściznę po EF (trudno powiedzieć, że tu jest całe CF). Wreszcie mamy forum z jednym administratorem.
 
     
msg 
Pupogłowy
~~~~~~~~~~~


Posty: 1411

Prestiż
Wysłany: 22-12-2005, 14:14   

Jeśli chodzi o mnie ( :D ) to udało mi się zawalić 230 (170+60) MB na Waszych dyskach.

Powstało sporo nowych gier (nie sposób ich teraz wymienić, może później spróbuję), zregenerowało się Z.com, hmm... jak sobie trzeba przypomnieć to pamięć zawodzi.
_________________
:razzugly:
 
     
Tasmpol 
Bohater
young god


Posty: 955

Prestiż
Wysłany: 22-12-2005, 18:32   

Poza tematem:
Cytat:
Powrot Buziol-Games, ktory chyba zlapal zadyszke, albo... (w co bardziej wierze) szykuje jakas niespodzianke

Z tego, co mówił, to jeszcze tworzy. :) Na pewno będzie sequel Urbagility. Nowa wersja Mario Forever. Jakaś gra, chyba jakiś comso-shooter. Wspominał nawet o 3 części Mystera Muszla. Zobaczymy, co wykombinuje. :)

/Może grę Obliterator?; RomanX/
_________________
the preacher man says its the end of time
 
     
bmatrix 
Starszy sierżant


Posty: 204

Prestiż
Wysłany: 22-12-2005, 18:41   

No więc tak: W tym roku zapowiedziano gry, na które wszyscy czekali z niecierpliwością. Większość z tych gierek się nie ukazało. EF upadło tym razem prawdopodobnie już na zawsze. CP codziennie jest zasypywane spamem i nowymi początkującymi userami. Na NB jest cicho ale przynajmniej nie ma tutaj spamu. Kolejny rok za nami. Początek roku jak już NeTRaY powiedział był udany. Wyszły dobre gry i scena przeżywała wtedy swoisty renesans. Później było już gorzej. Początek roku szkolnego - upadek EF, a nieco później CF. Następnie dość długa nieobecność CP i zastój na NB. Teraz koniec batalii i nieco większy ruch niż był wcześniej. Krótko mówiąc: Ten rok nie był za bardzo udany, ale miał też dobre strony.

Koniec bajki :P
 
     
PoW 
Chorąży
Dziękuję, postoję.


Posty: 296

Prestiż
Wysłany: 22-12-2005, 19:22   

Początek roku wypadł bardzo dobrze, ale od ferii zimowych zaczęła uwydatniać się tendencja spadkowa przejawiająca się tak samo w ilości użytkowników jak ich grach. Drugi kwartał roku był już zapowiedzią krytycznego stanu sceny pod koniec bardzo leniwych wakacji tego roku, CF było-minęło, a teraz jest jak jest. Leję wodę.
_________________
Mówię po polsku, bo myślę po polsku.
Choć nie zawsze.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

PSK Cytaty Klikibaza - kopia wszystkich klików Klikipedia - encyklopedia o tworzeniu gier Discord KlikCzat Zaproszenie
Daj piniondza Wielkie Muzeum Klikowe

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group