NukeBoards - Kreatywność przede wszystkim
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  DownloadDownload
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Utylizacja śmieci
Autor Wiadomość
Mateusz 
Starszy chorąży
GT member


Posty: 437

Prestiż
Wysłany: 16-05-2008, 22:19   Utylizacja śmieci

Ostatnio na rowerze, wpadł mi do pomysł co zrobić z nadmiarem śmieci.
Nie możemy ich wysłać w kosmos? ^^ '

No bo przykładowo, budujemy wielką prom-śmieciarkę, ładujemy mnóstwo śmiecia
i wysyłamy gdzieś w kierunku słońca żeby po drodze się statek cały stopił i wyparował.
Nie było by to dobre wyjście?

Ja się nie znam kompletnie na podróżach kosmicznych, ale wg mnie budowa takiego statku
kosztowałaby miliony (biorąc pod uwagę ładunek i jego wagę), ale to co najważniejsze - czy
taki ładunek wysłany w kosmos nie zanieczyściłby kosmosu? Tzn, wiecie, jakieś odpady, radioaktywne pierwiastki czy coś w tym rodzaju.... czy w ogóle takie coś ma znaczenie w kosmosie?

A co wy sądzicie o tym genialnym pomyśle? ; D
_________________
http://romanx.webd.pl/kli...tle=Mateusz9206 Mój profil na Klikipedii.
 
     
jarlfenrir 
Generał brygady


Posty: 1731

Prestiż
Wysłany: 17-05-2008, 01:08   

W przyrodzie niestety nic nie ginie. Tez mam nikłe pojęcie na ten temat, ale jedno wiem na pewno: Te wszystkie śmieci wraz ze śmieciarka gdzieś musiałyby trafić. Oczywiście pod inną postacią, ale gdzieś musiałyby trafić.
 
     
Minty 
Stwórczyni
omc dr fizyki


Pojedynki: być może
Posty: 3446

Prestiż
Wysłany: 17-05-2008, 06:32   

Mateusz napisał/a:
No bo przykładowo, budujemy wielką prom-śmieciarkę, ładujemy mnóstwo śmiecia
i wysyłamy gdzieś w kierunku słońca żeby po drodze się statek cały stopił i wyparował.
Nie było by to dobre wyjście?

Kiedyś ktoś wpadł na taki pomysł odnośnie zużytego paliwa nuklearnego. W sumie wydaje się ok, ale gdy się zauważy, że bezzałogowe rakiety transportowe są dosyć awaryjne (podobno 1:1000 startów kończy się katastrofą), to już nie wygląda przyjemnie. Raz na 1000 startów obszar wyrzutni lub większy byłby spryskany radioaktywnym syfem...

Mateusz napisał/a:
czy w ogóle takie coś ma znaczenie w kosmosie?

Nie :) Nasze Słońce jest bardziej radioaktywne, niż cokolwiek Ziemskie. Za to zwykłe odpady... ważne, żeby nie były rozrzucone po dużym obszarze, bo robiłyby za pole minowe. Jakby wpadły do Słońca, to ok.

Istnieją też baaardzo futurystyczne pomysły na elektrownię XXI XXXI wieku ;) Tzn. wystarczy mieć czarną dziurę i zespół czegoś w rodzaju ogniw słonecznych wokół. Dowolne śmieci po wrzuceniu do otchłani zaczęłyby na nią opadać. Im bliżej będą, tym bardziej będą się rozgrzewać i promieniować, co wyłapią ogniwa. Jak już w końcu spadną, to przestaną być odpadami... zasadniczo przestaną być w ogóle.

Lepiej zająć się recyklingiem :)
 
     
Tasmpol 
Bohater
young god


Posty: 955

Prestiż
Wysłany: 17-05-2008, 07:42   

Wysłanie 100kg ładunku w kosmos jeśli dobrze pamiętam kosztuje kilkanaście milionów. Nieopłacalne. ;) Też kiedyś tak myślałem czemu tak nie można zrobić, a szczególnie z odpadami radioaktywnymi, ale potem usłyszałem o tych cenach. Jak zbudują winde kosmiczną to będzie taniej.
_________________
the preacher man says its the end of time
 
     
Fadex 
Legenda
#4; #12; #18; #20; #21; #27


Pojedynki: nie
Posty: 1773

Prestiż
Wysłany: 17-05-2008, 08:20   

Dobra - a teraz przyznać się - kto nigdy o czymś takim nie pomyślał? ^^
_________________
If it doesn't have to work, I can optimize any code to a runtime of zero. What's your superpower?
wat
 
 
     
Piter 
Bohater
roflolmaomgeezonk


Pojedynki: być może
Posty: 265

Prestiż
Wysłany: 17-05-2008, 09:28   

Teoretycznie to pomysł jest bardzo dobry, ale praktycznie niestety nie. Wszystko dlatego, że koszty i ryzyko nieudanego startu były by ogromne...

PS.
Fadex napisał/a:
Dobra - a teraz przyznać się - kto nigdy o czymś takim nie pomyślał? ^^

Ja nie pomyślałem :P
_________________
 
 
     
copperdragon 
Bohater
Popieram Ice Cold Revolucion


Pojedynki: tak
Posty: 625

Prestiż
Wysłany: 17-05-2008, 10:49   

Kusząca propozycja - wysłanie ton śmieci w stronę Słońca, jednak obawiam się, że to byłoby nieopłacalne.

Po pierwsze: śmieciarka również byłaby utracona, bo nie sądzę, żeby komuś chciało się babrać w tych wszystkich śmieciach (no, chyba, że by zrobić moduł wywalający śmieci i nakierowujący z powrotem, a śmieci krążyłyby sobie po próźni).
Po drugie: sama śmieciarka to dosyć spore koszty, raczej niewspółmierne do wydajności.
Po trzecie: gdy pomyślę o tym, ile drzew można byłoby ocalić makulaturą wysłaną w kosmos... więc jeśli już miano by takie zabiegi robić, to tylko wobec tego, co niebiodegradowalne, nierecyklingowalne i niejakieśtamjeszcze. A czy jest coś takiego, co spełnia te wszystkie trzy warunki? Albo chociaż dwa pierwsze? Może ewentualnie odpady radioaktywne, bo odpowiedni długi okres półtrwania czyni je praktycznie niebiodegradowalnymi (tj. nie rozpadają się tak szybko, jak ta niecierpliwa istota by oczekiwała). Ale te z kolei stanowią zagrożenie w wypadku nieudanego startu, a tego byśmy nie chcieli.

Czyli jeśli już mielibyśmy wysyłać odpady radioaktywne w kosmos, to tylko zabezpieczając je przynajmniej tak samo (myślę zresztą, że nawet bardziej), jakie są zabezpieczenia w reaktorach. Tzn. może niekoniecznie te same zabezpieczenia, ale o podobnej skuteczności. A więcej zabezpieczeń=>więcej wyłożonej kasy.

(i pomyśleć, że prawdopodobnie wiele pojawiło się świetnych pomysłów na złagodzenie problemu energetycznego bardzo związanego z problemem śmieci, tylko właściciele czarnego złota nie chcieli pozwolić, żeby straciło na wartości i...)
 
 
     
Piter 
Bohater
roflolmaomgeezonk


Pojedynki: być może
Posty: 265

Prestiż
Wysłany: 17-05-2008, 17:43   

Sądzę, że z tymi radioaktywnymi odpadami to będziemy umieli niedługo sobie poradzić. Ktoś wymyśli jakąś fuzje czegoś z czymś, super reaktor cząsteczkowo-multiprotonowy lub po prostu łatwy sposób na przyśpieszenie rozkładu odpadów atomowych i "będzie git" :D
_________________
 
 
     
Fred 
Bohater


Posty: 358

Prestiż
Wysłany: 18-05-2008, 14:18   

Piter, to nie jest takie łatwe jak się wydaje.

Ogólnie bardzo fajny temat (Mateusz +15 respect). Przyznam, że już wcześniej ten pomysł mi wpadł do głowy, ale wydawał się tak oczywisty, że nie warto było go prezentować na forum/gdzieś tam.

Wnioski są jasne- szkoda marnować pieniędzy na coś, co i tak byłoby mało efektywne (czyt. nie niosłoby za sobą żadnego zysku). Mimo wszystko pomysł na wyrzucenie czegoś szkodliwego w nieograniczoną przestrzeń jest niezwykle kuszący :)
 
 
     
Tasmpol 
Bohater
young god


Posty: 955

Prestiż
Wysłany: 18-05-2008, 15:59   

Ale to w ogóle nie zadziała, im cięższy ładunek tym więcej trzeba paliwa by go wynieść na orbite, a paliwo też waży więc trzeba go JESZCZE więcej itd. tak w kółko. :D
_________________
the preacher man says its the end of time
 
     
Minty 
Stwórczyni
omc dr fizyki


Pojedynki: być może
Posty: 3446

Prestiż
Wysłany: 18-05-2008, 16:11   

Dlatego można się pobawić w zrobienie napędu, który za paliwo będzie miał właśnie te odpady :>
 
     
msg 
Pupogłowy
~~~~~~~~~~~


Posty: 1411

Prestiż
Wysłany: 18-05-2008, 16:46   

Hm... tylko czy ten odpad jest na tyle nieszkodliwy, że rozpoczęcie jego spalania na Ziemi będzie bezpieczne?
_________________
:razzugly:
 
     
cx 
Starszy chorąży


Posty: 370

Prestiż
Wysłany: 18-05-2008, 19:32   

Chodzi ci o takie rzeczy, które nie nadają się do recyklingu?
 
     
Cremmy 
Sierżant
Triggerheart


Posty: 114

Prestiż
Wysłany: 18-05-2008, 19:36   

Mozna rowniez zrobic 'winde orbitalna' czy jak to sie w roznych zrodlach nazywa i po wyniesieniu na orbite wysylac ladnie zapakowane w paczuszkach w strone slonca :D Chyba wiatr sloneczny czy cos innego bardzo nie zmieni kierunku xd
Btw...
Cytat:
pomysł na wyrzucenie czegoś szkodliwego w nieograniczoną przestrzeń jest niezwykle kuszący :)

Chyba tak samo (bo przeciez ziemia byla taaaaka duza :P ) dawniej myslano jak robiono pierwsze wysypiska smieci ^^ "
_________________
<Wyobraź tu sobie podpis~>
 
     
Minty 
Stwórczyni
omc dr fizyki


Pojedynki: być może
Posty: 3446

Prestiż
Wysłany: 19-05-2008, 11:05   

Cremmy napisał/a:
dawniej myslano jak robiono pierwsze wysypiska smieci

Dlatego lepiej nie wyrzucać tych śmieci w losowym kierunku, tylko na Słońce, bo tam ulegną zniszczeniu. Byłoby strasznie głupio, gdyby wyprawa na Marsa 2050 zakończyłaby się kraksą z puszką na odpady radioaktywne :P
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

PSK Cytaty Klikibaza - kopia wszystkich klików Klikipedia - encyklopedia o tworzeniu gier Discord KlikCzat Zaproszenie
Daj piniondza Wielkie Muzeum Klikowe

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group