NukeBoards - Kreatywność przede wszystkim
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  DownloadDownload
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Liceum i co dalej
Autor Wiadomość
DropboxKenshiro 
Plutonowy


Pojedynki: nie
Steam:
Posty: 66

Prestiż
Wysłany: 20-11-2016, 16:12   Liceum i co dalej

Mimo, że jestem dopiero w I liceum, to gdzieś w marcu(?) trzeba wybrać fakultety. Z tym nie ma problemu, mam już ukierunkowania. Pytanie: co dalej? Chcę zacząć już teraz zacząć planować swoją przyszłość.

1. Czy sądzicie o maturze z informatyki? Mój nauczyciel sądzi, że to jakiś żart i loteria.
2. Na jakie studia iść? Są niby gdzieś w Wa-Wie(mieszkam jakieś 60km od niej) o kirunku programowanie gier komputerowych, ale może ogólna informatyka? Czy w ogóle iść na studia?
3. Czy i jak zakładać własną firmę? Iść na studia zaoczne i prowadzić firmę w dni robocze, czy rzucić wszystko i iść na dzienne?
_________________
0123456789101112131415161718192021222324252627282930
 
     
Fadex 
Legenda
#4; #12; #18; #20; #21; #27


Pojedynki: nie
Steam:
Posty: 1773

Prestiż
Wysłany: 20-11-2016, 16:44   

1. Pierwsze matury z informatyki były organizowane przez wyjadaczy z mojego wydziału i były dość hardkorowe - bliżej im było do olimpiady/konkursów programistycznych niż faktycznej matury. Ale po dwóch-trzech latach poziom się wyrównał i obecnie pytania nie są aż tak trudne. Zdawałem rozszerzenie i miałem całkiem niezły rezultat (chyba 92%?). Można się do nich przygotować.
2. Jak chcesz tworzyć gry, to studia Ci tego raczej nie ułatwią, wymagany jest głównie wkład własny. Jak się interesujesz programowaniem ogólnie, to informatyka jest dobrym wyborem. Jeśli jednak z komputerem masz tyle wspólnego co "gram w gry i czasem odpalę program do tworzenia", lub jesteś zupełna noga z matematyki - informatyka to raczej słaby wybór.
3. Tu nikt chyba nie ma własnej firmy, raczej złe miejsce na takie pytania. Co Twoja firma miałaby robić?
_________________
If it doesn't have to work, I can optimize any code to a runtime of zero. What's your superpower?
wat
 
 
     
msg 
Pupogłowy
~~~~~~~~~~~


Posty: 1411

Prestiż
Wysłany: 20-11-2016, 17:17   

1. Jeśli chcesz iść na studia dzienne, to wyniki maturalne oraz same obrane przedmioty mają pewne znaczenie. Dobierz sobie taki zestaw, żebyś zrobił dobre wrażenie świadectwem na studiach, ale też nie przesadź, jeśli się nie czujesz na siłach. Jeden przedmiot dodatkowy na 90% wygląda IMO lepiej niż trzy na 70%. Jeśli planujesz studia zaoczne to nawet nie wiem, czy na twojej uczelni wezmą to pod uwagę (u mnie nie brali i na I st i na II).

2. Odwieczne pytanie czy iść na studia i jaki kierunek obrać? A potrafisz coś robić? Masz jakieś konkretne dziedziny zainteresowań? Czy tak jak wspomniał Fadex, twoje skille w IT sprowadzają się do tego, że naprawdę podoba ci się robienie gier, ale nie jesteś jako tako umysłem ścisłym i poza tym nie robisz nic innego? Jesteś w liceum, na jakim profilu? Choćby dlatego, że to nie technikum, to IT będzie potraktowane po macoszemu, więc żeby na studiach się nie zniechęcić nagłym faktem, że żądają od ciebie jakiejś wiedzy w tym zakresie, to musisz sobie popracować nad tym sam. Głównie nad programowaniem, bo pozostałe rzeczy nie są jakieś ambitne. I pilnuj matmy. Mamy trochę nieprzyjemny okres w kraju, gdzie wszędzie trzeba mieć jakiś papier a same studia mają coraz mniejszą wartość. Teraz ma się to zmienić, bo politykiernia kombinuje coś, żeby nie przepuszczać każdego patałacha umiejącego się podpisać na wyższą uczelnię. Ale póki co dyplom trzeba mieć, żeby móc rozmawiać o solidnym zatrudnieniu. Bo jak sobie nie znajdziesz jakiegoś zajęcia, to przegrałeś życie. Możesz albo pracować w dużej korpo w tej branży, albo włożyć cały możliwy wysiłek w jakiś własny projekt, który odpowiednio wypolerowany i rozreklamowany przyniesie ci sukces.

3. Zakładanie firmy, która miałaby świadczyć jakieś usługi klientom detalicznym i jednocześnie uczęszczać na studia to IMO samobójstwo. Nawet jeśli studiowałbyś tylko w weekend. Prowadzenie firmy nie sprowadza się do zajmowania się nią 8 godzin dziennie. No chyba, że założysz jednoosobową działalność gospodarczą i w trybie B2B będziesz miał jeden podmiot dający zlecenia, wtedy czas pracy da się ograniczyć (znowu, nie do równych 8 godzin, ale nie jest to aż tak męczące).

Wybór trybu studiów i ewentualne rozmyślanie o własnej firmie czy znalezieniu pracy w interesującej cię branży to kwestia nie tylko twoich upodobań i ambicji, ale także sytuacji życiowej. Jak masz dziecko w drodze albo czujesz, że cię starzy będą chcieli po liceum z domu usunąć to bierz zaoczne + praca, ale jeśli jesteś mamusinym pączusiem w masełku to możesz studiować dziennie i potem znaleźć pracę ewentualnie ;) .
_________________
:razzugly:
 
     
BROO 
Pupogłowy
Wizard x-)


Pojedynki: nie
Posty: 502

Prestiż
Wysłany: 20-11-2016, 19:05   

Pracuj :-).
Jak zarabiać pieniądze? Trzeba sprzedawać.
Jak sprzedawać? Trzeba mieć kupca i produkt.
Jak mieć kupca? Znaleźć kupca.
Jak mieć produkt? Zrobić lub znaleźć sprzedającego.
 
     
DropboxKenshiro 
Plutonowy


Pojedynki: nie
Steam:
Posty: 66

Prestiż
Wysłany: 20-11-2016, 19:48   

Fadex napisał/a:
2. Jak chcesz tworzyć gry, to studia Ci tego raczej nie ułatwią, wymagany jest głównie wkład własny. Jak się interesujesz programowaniem ogólnie, to informatyka jest dobrym wyborem. Jeśli jednak z komputerem masz tyle wspólnego co gram w gry i czasem odpalę program do tworzenia, lub jesteś zupełna noga z matematyki - informatyka to raczej słaby wybór.

No akurat z ostatniego sprawdzianu z matmy miałem 100%, więc z matmy nogą nie jestem.

msg napisał/a:
Jesteś w liceum, na jakim profilu?

Mat-fiza, ale w naszym liceum ma to praktycznie żadne znaczenie.

msg napisał/a:
Głównie nad programowaniem, bo pozostałe rzeczy nie są jakieś ambitne.

No to już umiem sobie załatwić. Nawet kupiłem sobie Symfonię C++ (standard) i doczytałem bodaj do dziedziczenia klas. Dobry język wybrałem?

Wgl msg dzięki za radę. Ja myślałem, że będe se robić gierki, a tu jednak klops.

Ogólnie aplikacje mogę programować, ale gry pociągają mnie o wiele bardziej.

Dzięki wszystkim za rady.
_________________
0123456789101112131415161718192021222324252627282930
 
     
msg 
Pupogłowy
~~~~~~~~~~~


Posty: 1411

Prestiż
Wysłany: 20-11-2016, 20:35   

DropboxKenshiro napisał/a:
Ogólnie aplikacje mogę programować, ale gry pociągają mnie o wiele bardziej.

IMO robienie gier bez programowania to jak jedzenie bez wody. Na dłuższą metę - uschniesz.
Wybrałeś C++, chyba jedyny słuszny na studiach. Przysiądź porządnie do projektów, wymyśl sobie jaki program by ci się przydał, albo twojemu koledze, albo komukolwiek i go zwyczajnie zrób w tym języku. A potem następny i następny. A potem przesiądź się na C#. A potem dołóż ASP .NET i zwariuj od zawiłości aplikacji sieciowych.
W świecie IT istotną rolę grają też certyfikaty, szczególnie dobry stosunek istotności certyfikatu do jego łatwości zdobycia mają certy od Microsoftu, jeśli nie w liceum to od razu na uczelni zainteresuj się, czy nie współpracują na tej płaszczyźnie z M$em.
_________________
:razzugly:
 
     
Fadex 
Legenda
#4; #12; #18; #20; #21; #27


Pojedynki: nie
Steam:
Posty: 1773

Prestiż
Wysłany: 20-11-2016, 22:14   

Jeśli czujesz się bardzo dobry z matmy to ciśnij na UW, jest fajnie. Tylko naprawdę trudno się dostać - bez 90% z rozszerzenia z matematyki raczej nie warto startować. Są też jakieś grupy które działają w kierunku tworzenia gier, ale nie wiem czy ciągle działają - nie interesowałem się tematem za bardzo, wolałem ten czas przeznaczyć na sen ;)

Jeśli chcesz tworzyć gry sam, to studia wiele nie pomogą. Jeśli chcesz dołączyć do jakiegoś CDPR czy Techland - studia to jakiś pierwszy krok, ale zdecydowanie bardziej liczy się doświadczenie i portfolio, jakie możesz sobie wyrobić. Aczkolwiek nie ukrywam, że na pozycję junior dewelopera w tych dwóch prawdopodobnie nie potrzeba jakichś cudów-niewidów.
_________________
If it doesn't have to work, I can optimize any code to a runtime of zero. What's your superpower?
wat
 
 
     
jarlfenrir 
Generał brygady


Posty: 1731

Prestiż
Wysłany: 21-11-2016, 09:55   

Moje doświadczenia z gamedevem póki co są takie: mendy nawet nie odpiszą, jak się im CV wyśle. Ani "dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą pracy" ani nawet "nie jesteśmy zainteresowani pańską kandydaturą". Tak, dotyczy to również CD projektu.

Ale teraz jak posłuchałem jak faktycznie wygląda praca przy grach i porównując to do mojej codziennej pracy w "byle korporacji" to chyba wolę gry tworzyć w czasie wolnym, bez spiny ;)

Co do matury nam też zawsze powtarzali, że matura z informatyki to kpina. Najlepiej zorientować się na uczelni jakie przedmioty są brane pod uwagę i wybrać ten, który idzie Ci najlepiej (ja rozważałem matematykę i fizykę, ale ze względu na poziom umiejętności mojego nauczyciela fizyki, zostałem przy samej matmie).

Na studia warto iść. Niestety wiele firm na etapie rekrutacji nie patrzy na faktyczne umiejętności, a właśnie na wykształcenie. Jak chcesz np. pracować jako inżynier oprogramowania... to sam tytuł inżyniera to za mało. Lepiej postarać się o magistra.
 
     
pandrodor
Mięso armatnie


Posty: 0

Prestiż
Wysłany: 21-11-2016, 21:37   

Generalnie matura z informatyki nie jest jakaś bardzo trudna. Na pewno jest łatwiej się do niej przygotować niż np. do fizyki. Jeśli dobrze się przygotujesz dasz radę uzyskać wysoki wynik. Zadania są z accessa, excela i programowania. Bardziej na Twoim miejscu stresował bym się maturą z matematyki - gdyż ona zawsze jest brana pod uwagę przy rekrutacji na studiach na tego typu kierunek. Ogólnie na UW możesz się dostać pisząc bardzo dobrze tylko matmę.
Czy warto iść na studia? Moim zdaniem tak. Na pewno nie wszystkie przedmioty przydadzą Ci się w życiu, ale o ile się postarasz, ze studiów można dużo wyciągnąć. Możesz uczestniczyć w kołach naukowych, poznać wielu ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach, no i poczuć tą atmosferę :D W Warszawie masz akurat (podobno) najlepsze uczelnie : Politechnikę Warszawską i Uniwersytet. Obie trzymają wysoki poziom, także progi są wysokie i przygotuj się na dużą dawkę matematyki na studiach - ale warto! Jeżeli chodzi o PW, to informatykę możesz studiować na 3 wydziałach. Ja akurat studiuję na wydziale elektronicznym, co prawda nie informatykę :P ale programowanie też mamy. Jeżeli się tu wybierzesz to dodatkowo będziesz miał dużo przedmiotów związanych z elektroniką. Dla Ciebie lepszy pewnie będzie wydział matematyczny. Na moim wydziale istnieje koło twórców gier: są wykłady o gamedevie, możesz robić projekty z innymi ludźmi. Na pewno jest to atut. Nie wiem jak jest w innych miejscach.
Ogólnie studia to bardzo fajny czas w życiu, więc skoro masz jeszcze czas to polecam zakup paru zbiorów z matmy i zaczęcie przygotowań do matury. Nie wiem jak w gamedevie, ale ogólnie w informatyce pracy jest dużo, dlatego warto się postarać.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

PSK Cytaty Klikibaza - kopia wszystkich klików Klikipedia - encyklopedia o tworzeniu gier Discord KlikCzat Zaproszenie
Daj piniondza Wielkie Muzeum Klikowe

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group