NukeBoards - Kreatywność przede wszystkim
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  DownloadDownload
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Czy wierzycie w życie na innych planetach?

Czy wierzysz w UFO?
Tak, wierzę, bo sam widziałem.
0%
 0%  [ 0 ]
Wierzę, ale nie widziałem.
57%
 57%  [ 4 ]
Może tak, a może nie? - Sam nie wiem.
42%
 42%  [ 3 ]
Nie wierzę.
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 7
Wszystkich Głosów: 7

Autor Wiadomość
bmatrix 
Starszy sierżant


Posty: 204

Prestiż
Wysłany: 05-12-2006, 22:15   

A teraz zadam prawdopodobnie niezbyt mądre pytanie: czy do szybszego poruszania się w kosmosie nie można w jakiś sposób użyć wiatru słonecznego (np. zamiast obciążać promy, budować je z lżejszych materiałów)?
 
     
Minty 
Stwórczyni
omc dr fizyki


Pojedynki: być może
Posty: 3446

Prestiż
Wysłany: 05-12-2006, 22:35   

Takie projekty już są, gigantyczne żagle popychane wiatrem słonecznym napędzają małe statki. Dobre w nich jest to, że nie zużywają paliwa (tylko na sterowanie) i mają dużą prędkość maksymalną. Wadą jest to, że wolno przyspieszają. IMO lepiej wypadają silniki jonowe :)
 
     
Cremmy 
Sierżant
Triggerheart


Posty: 114

Prestiż
Wysłany: 06-12-2006, 00:40   

Umm... ale w dna mozna tylko laczyc ze soba g i c oraz a i t :P Wiec jak zabraknie np. c to od razu w odstawke pojdzie tez g, wiec bedzie polowe mniej mozliwosci ;3
Zaglowce kosmiczne... Ciezko by sie sterowalo, pozatym im dalej slonca tym mniejsze przyspieszenie by bylo ;P Niby sie nie zatrzyma, ale zblizajac sie do jakiegos innego moze zaczac sie dziac cos dziwnego O.o (zagiel wygiety w statek...?)
_________________
<Wyobraź tu sobie podpis~>
 
     
jarlfenrir 
Generał brygady


Posty: 1731

Prestiż
Wysłany: 06-12-2006, 10:41   

Cremmy napisał/a:
Umm... ale w dna mozna tylko laczyc ze soba g i c oraz a i t :P Wiec jak zabraknie np. c to od razu w odstawke pojdzie tez g, wiec będzie polowe mniej mozliwosci


Podejrzewałem, że ktoś cos takiego napisze... ale ja w tamtym poście mówiłem o budowaniu tylko JEDNEJ nici DNA. Druga nas nie obchodzi. No ,ale gdy w odtstawkę pójdzie jeszcze kolejna zasada azotowa, to czy ilość kombinacji sie zmnijeszy? Na logikę - tak. Ale gdyby sie zastanowić...
 
     
copperdragon 
Bohater
Popieram Ice Cold Revolucion


Pojedynki: tak
Posty: 625

Prestiż
Wysłany: 06-12-2006, 14:48   

RomanX napisał/a:
Najprościej można przedstawić to tak: zbiór liczb naturalnych zawiera wszystkie liczby całkowite większe niż 0 - jest ich nieskończoność. Ale wszystkich liczb całkowitych jest więcej - jeszcze ujemne i 0, ale tych też jest nieskończoność :) Te nieskończoności nie są takie same.

A nieprawda. :P Zresztą mogę to łatwo udowodnić. Jak?

Na poczatku przedstawię jeden ze sposobów udowadniania równoliczności zbiorów. Są one równoliczne wtedy i tylko wtedy, kiedy można je bijektywnie odwzorować (tj. każdemu elementowi zbioru A jest przyporządkowywany jeden i tylko jeden element zbioru B).

Teraz udowodnię, że liczb parzystych jest tyle samo co naturalnych. Otóż można to odwzorować w ten sposób, że f(a) = 2a. Jest to, jak wiadomo, funkcja liniowa, która prawie zawsze* jest bijektywnym odwzorowaniem. A wszystkie punkty takiego odwzorowania zbioru liczb naturalnych i parzystych leżą na wykresie tej funkcji, ergo oba zbiory są równoliczne.

Idąc dalej tym tokiem myślenia można dojść do wniosku, że liczb całkowitych jest tyle samo co naturalnych. Każdej liczbie naturalnej przyporządkowujemy kolejne liczby parzyste, natomiast każdej liczbie całkowitej ujemnej przyporządkowujemy kolejne liczby nieparzyste. A zbiór liczb parzystych + zbiór liczb nieparzystych to zbiór liczb naturalnych, czyli zbiór liczb całkowitych jest równoliczny ze zbiorem liczb naturalnych.

Później, jak będę miał czas, napiszę dowód na równoliczność zbioru liczb naturalnych i wymiernych. :P
 
 
     
jarlfenrir 
Generał brygady


Posty: 1731

Prestiż
Wysłany: 06-12-2006, 19:01   

copperdragon napisał/a:
RomanX napisał/a:
Najprościej można przedstawić to tak: zbiór liczb naturalnych zawiera wszystkie liczby całkowite większe niż 0 - jest ich nieskończoność. Ale wszystkich liczb całkowitych jest więcej - jeszcze ujemne i 0, ale tych też jest nieskończoność :) Te nieskończoności nie są takie same.

A nieprawda. :P Zresztą mogę to łatwo udowodnić. Jak?

Na poczatku przedstawię jeden ze sposobów udowadniania równoliczności zbiorów. Są one równoliczne wtedy i tylko wtedy, kiedy można je bijektywnie odwzorować (tj. każdemu elementowi zbioru A jest przyporządkowywany jeden i tylko jeden element zbioru B).

Teraz udowodnię, że liczb parzystych jest tyle samo co naturalnych. Otóż można to odwzorować w ten sposób, że f(a) = 2a. Jest to, jak wiadomo, funkcja liniowa, która prawie zawsze* jest bijektywnym odwzorowaniem. A wszystkie punkty takiego odwzorowania zbioru liczb naturalnych i parzystych leżą na wykresie tej funkcji, ergo oba zbiory są równoliczne.

Idąc dalej tym tokiem myślenia można dojść do wniosku, że liczb całkowitych jest tyle samo co naturalnych. Każdej liczbie naturalnej przyporządkowujemy kolejne liczby parzyste, natomiast każdej liczbie całkowitej ujemnej przyporządkowujemy kolejne liczby nieparzyste. A zbiór liczb parzystych + zbiór liczb nieparzystych to zbiór liczb naturalnych, czyli zbiór liczb całkowitych jest równoliczny ze zbiorem liczb naturalnych.

Później, jak będę miał czas, napiszę dowód na równoliczność zbioru liczb naturalnych i wymiernych. :P


Namieszałeś, ale chyba wiem o co chodzi. Ja mam takie przyporządkowanie (liczby naturalne i całkowite):
jedynce przyporządkowujemy 1, dwójce -1...
3 - 2
4 - (-2)
5 - 3
6 - (-3)
Idąc tak dalej, przecież nigdy się nie okaże, że braknie nam liczb naturalnych, by połączyć z jakąś całkowitą.
 
     
Minty 
Stwórczyni
omc dr fizyki


Pojedynki: być może
Posty: 3446

Prestiż
Wysłany: 06-12-2006, 21:42   

Natrułeś, natrułeś... ale...
Wikipedia napisał/a:
(...) Nieskończoności (...) nie tylko istnieją, ale też różnią się od siebie ilością elementów. Istnieje właściwie nieskończenie wiele nieskończoności. Ściślej mówiąc, rozważać można nieskończoną hierarchię mocy zbiorów nieskończonych (...).


A teraz zagadka: jeśli:
∞ + ∞ = ∞
...to ile to jest:
∞ - ∞ = ?
 
     
PoW 
Chorąży
Dziękuję, postoję.


Posty: 296

Prestiż
Wysłany: 06-12-2006, 21:45   

To symbol nieoznaczony, RX.

//Ach całego posta na to marnować :P
_________________
Mówię po polsku, bo myślę po polsku.
Choć nie zawsze.
 
     
Cremmy 
Sierżant
Triggerheart


Posty: 114

Prestiż
Wysłany: 06-12-2006, 23:04   

∞ - ∞ = -∞ V ∞ - ∞ = 0 V ∞ - ∞ = +∞ ;P
(V <- Lub)
(Ps. cyz to aby nie bylo o kosmitach? XD Wielki Offtop dotknal was swoja moca ;3)
_________________
<Wyobraź tu sobie podpis~>
 
     
Minty 
Stwórczyni
omc dr fizyki


Pojedynki: być może
Posty: 3446

Prestiż
Wysłany: 06-12-2006, 23:52   

Odp.: Nie można odejmować, a jedynie dodawać, mnożyć i potęgować nieskończoności :)

Co do kosmitów: czasem mówione jest, że matematyka jest jedynym uniwersalnym językiem, więc inteligentni kosmici powinni zawsze zajarzyć o co chodzi ;)

EDIT: Fenrir, nie kłopocz się, PoW już odpowiedział dobrze :)
 
     
jarlfenrir 
Generał brygady


Posty: 1731

Prestiż
Wysłany: 06-12-2006, 23:55   

Cremmy napisał/a:
∞ - ∞ = -∞ V ∞ - ∞ = 0 V ∞ - ∞ = +∞ ;P
(V <- Lub)
(Ps. cyz to aby nie bylo o kosmitach? XD Wielki Offtop dotknal was swoja moca ;3)


To spisek kosmitów. Nie chcą być obgadywani...

Ja bym był za tym, że ∞ - ∞ = 2/0 (symbol nieoznaczony)
 
     
Tasmpol 
Bohater
young god


Posty: 955

Prestiż
Wysłany: 07-12-2006, 00:01   

Ej prosze was. Jestem Wielkim Idiotom. Nie gadajcie tutaj o matematyce, której nie rozumiem, już wystarczająco nią zapychaliście Kalambury. xP
_________________
the preacher man says its the end of time
 
     
copperdragon 
Bohater
Popieram Ice Cold Revolucion


Pojedynki: tak
Posty: 625

Prestiż
Wysłany: 07-12-2006, 15:15   

Do Tasmpola i wszystkich innych, jak to Tasmpol określił, Wielkich Idiotuf: nie czytajcie tego posta, jeśli nie jesteście zaopatrzeni w aspirynę. ;)

RomanX napisał/a:
Natrułeś, natrułeś... ale...
Wikipedia napisał/a:
(...) Nieskończoności (...) nie tylko istnieją, ale też różnią się od siebie ilością elementów. Istnieje właściwie nieskończenie wiele nieskończoności. Ściślej mówiąc, rozważać można nieskończoną hierarchię mocy zbiorów nieskończonych (...).


Hah... RX... to jeszcze o niczym nie świadczy. Bowiem z tego samego źródła wytrzasnąłem coś takiego:
LINK
I tam jest dowód, że zbiór liczb wymiernych jest równoliczny ze zbiorem liczb naturalnych. I co ty na to?

Natomiast odpowiedź na pytanie ile to jest ∞ - ∞ jest prosta.
Nie można tego stwierdzić. Czemu? Bo ∞ jest oznaczeniem dowolnej nieskończoności, czyli jest zmienną. To zadanie jest mniej więcej czymś takim:
Ile to jest a - b?
Przy czym a i b nie są znane.

1. Doczytaj dalej, 2. To nie ma znaczenia, 3. Gdzie jest o życiu na innych planetach? ;) | RomanX
Ostatnio zmieniony przez Minty 07-12-2006, 15:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jarlfenrir 
Generał brygady


Posty: 1731

Prestiż
Wysłany: 07-12-2006, 17:04   

copperdragon napisał/a:

1. Doczytaj dalej, 2. To nie ma znaczenia, 3. Gdzie jest o życiu na innych planetach? ;) | RomanX


Ciekawe, czy mieszkańcy innych światów także mają takie rozkminy o nas...
 
     
Lukas 
Plutonowy


Posty: 89

Prestiż
Wysłany: 07-12-2006, 18:44   

[offtop]
RomanX ma racje. np. zbiór liczb całkowitych jest większy.
Można nawet to tak zapisać:

C=N U (-∞,0)

(u - suma) z czego wynika, że zbiór liczb całkowitych to zbiór liczb naturalnych + przedział od nieskończoności do 0. I widać, że C jest większe właśnie o ten przedział ;)
[/offtop]

Kosmici mogą być, a najprawdopodobniej są, podobnie do istot żyjących na ziemi - warunki "gry" we wszechświecie się są wszędzie takie same, przetrwają tylko najlepiej przystosowane, jesli planeta byłaby podobna do ziemi, więc w wodzie najprawdopodobniej znajdziemy istoty z czymś płetwopodobnym, stworzenia lądowe będą miały coś w rodzaju płuc lub tchawek.
_________________


 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

PSK Cytaty Klikibaza - kopia wszystkich klików Klikipedia - encyklopedia o tworzeniu gier Discord KlikCzat Zaproszenie
Daj piniondza Wielkie Muzeum Klikowe

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group